Aktualności \ Kilka słów Proboszcza z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

Wielce Szanowni Goście,
Drodzy Parafianie,
 
Tuż przed odzyskaniem niepodległości, miała miejsce w Płocku ważna wizyta; abp Antoni Julian Nowowiejski w Monografii historycznej Płocka zapisał: 24 września 1918 r. nastąpił przyjazd do Płocka niedawno przedtem przybyłego do Polski wizytatora Achillesa Rattiego, który w kilka lat później został wyniesiony na Stolice Apostolską, jako Pius XI. (…) przy bramie tryumfalnej powitał wizytatora infułat Petrykowski i prezydent miasta Maciesza, poczem procesjonalnie udano się do bazyliki [str. 168].  Tu odśpiewano uroczyste Te Deum. Wizyta potrwała kilka dni, do 27 września. Niemcy byli niemymi świadkami wielkich manifestacji religijnych.
 
Lecz oto przyszedł -  pisał dalej Arcybiskup – koniec okupacji niemieckiej. Dnia 11 listopada stało się wiadomem, że gdy o 5 popołudniu zabrzmi syrena na wieży magistrackiej, rozpocznie się rozbrajanie Niemców. (…) W nocy z 11 listopada na 12 odbył się exitus Germanorum. (…) Rano już ani jednego Niemca nie było [s. 168, 169].
 
I chociaż wkrótce przyszło się zmagać z najazdem, o jakim Płock od XIII w. nie słyszał, to właśnie tu, 15 sierpnia, od 5 rano do 10 wieczorem modlono się przed Najświętszym Sakramentem o uchronienie miasta przed nawałą bolszewicką. Byt niepodległej został uratowany.
 
I chociaż ciężkie lata okupacji niemieckiej 1939-45 kosztowały życie wielu Polaków, to jednak dzięki ich postawie mogliśmy upamiętnić ich w murach tej świątyni i to zarówno naszych Pasterzy: bł. abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego jak i bpa Leona Wetmańskiego oraz wielu innych kapłanów, i ludzi świeckich, którzy oddali życie za Boga, Honor i Ojczyznę.
 
Upamiętnić dzisiaj chcemy tych co władali naszym krajem, a tu spoczywają:
Książąt i księżnych Mazowieckich, władców Polski, Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego, Wspomnianych Biskupów, Księży oraz Patriotów pomordowanych w czasie II wojny światowej.
 
Upamiętnionych na tablicach w katedrze: Naczelnika Państwa, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, Marszałka Edwarda Rydza Śmigłego, Prezydenta Ignacego Mościckiego.
 
Żołnierzy Górników, Sybiraków, Akowców oraz Żołnierzy Wyklętych.
Wszystkich, którym droga jest Niepodległa Polska.
 
Zdrowaś Maryjo…
 
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…
 
Dziękuję dyrekcji wychowawcom i uczniom I liceum Ogólnokształcącego PUL, którzy stanęli na warcie przy grobach Władców Polski przy tablicy pomordowanych księży oraz zaświecili symboliczne światło przy innych tablicach znajdujących się w katedrze.
 
Dziękuję za wystawę o Niepodległej przygotowaną przez: PERN, Bank Pocztowy, Narodowe Archiwum Cyfrowe i Archiwum Akt Nowych (wystawę można oglądać do 18 listopada).
 
Dzisiaj wieczorem o godz. 19:00 odbędzie się koncert Pieśń dla Niepodległej,  w wykonaniu chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses. Zapraszamy.
 
Ks. Stefan Cegłowski – proboszcz parafii katedralnej
 
Płock, dnia 11 listopada 2018 r.