Parafia \ Ogłoszenia

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
II NIEDZIELA WIELKANOCNA, CZYLI MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
23 KWIETNIA 2017 R.

1. Dziś Mszy św. o godz. 11:30 będzie przewodniczył biskup Mirosław Milewski. Na pozostałych Mszach św. kazania głosi dominikanin o. Wojciech Jędrzejewski OP. Niedzielę zakończymy o godz. 19:00 koncertem chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses i pana Wiktora Bramskiego.

2. Jutro, 24 kwietnia przypada uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika. Msze św. o godz. 9:00 i 18:00.

3. W przyszłą niedzielę, 30 kwietnia będziemy obchodzili Niedzielę Biblijną i pierwszy Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Z tej okazji w Katedrze o godz. 9:30 nabożeństwo biblijne w oparciu o tekst Listu do Galatów, a Mszy św. o godz. 10:00 będzie przewodniczył ks. Jarosław Kwiatkowski, moderator diecezjalny Dzieła Biblijnego.

4. Za dwa tygodnie, w niedzielę, 7 maja o godz. 15:00 odbędzie się w Katedrze Msza św. dziękczynna za 32-letnią posługę dotychczasowego biskupa pomocniczego Romana Marcinkowskiego, który przechodzi na emeryturę.

5. W roku 100-lecia objawień w Fatimie rozpoczniemy w Katedrze celebrowanie Nabożeństw Fatimskich, które będą się odbywały w miesiącach maj-październik 13. dnia miesiąca. Pierwsze nabożeństwo w sobotę, 13 maja o godz. 19:00.

6. W ub. niedzielę na tacę remontową zebraliśmy 6250 zł. Bóg zapłać!

7. 27 kwietnia (czwartek) o godz. 12:00 w Opactwie Pobenedyktyńskim odbędzie się krótkie sympozjum pt. Dawny blask w nowej odsłonie – konserwacja Kaplicy Królewskiej. Wykład o Nekropolii piastowskiej wygłosi ks. prof. Micha Grzybowski. Podana będzie również informacja o stanie zaawansowania prac remontowo-konserwatorskich w Kaplicy.  Zapraszamy.

8. Polecamy nowy numer „Gościa Niedzielnego” z filmem „Zmartwychwstały”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
III NIEDZIELA WIELKANOCNA
30 KWIETNIA 2017 R.

1. Dziś o godz. 9:30 odbędzie się nabożeństwo biblijne z okazji Niedzieli Biblijnej. Natomiast po Mszy św. o godz. 18:00 spotkanie dla kandydatów do Bierzmowania.

2. W najbliższy wtorek, 2 maja przypada uroczystość św. Zygmunta, króla i męczennika, głównego patrona miasta Płocka, Kapituły Katedralnej i naszej Parafii. Tego dnia zapraszamy na Msze św. o godz. 9:00 i 18:00. 2 maja minie też 10. rocznica mianowania bp. Piotra Libery biskupem płockim.

3. Zewnętrzne uroczystości patronalne – Uroczystości Zygmuntowskie odbędą się w dniach 6-7 maja:
Zgodnie z wielowiekową tradycją, w niedzielę po 2 maja obchodzimy w Płocku Uroczystość ku czci świętego Zygmunta, Króla i Męczennika. Jego relikwie zostały sprowadzone do płockiej katedry w XII wieku i od tamtego czasu święty Zygmunt stał się głównym patronem miasta Płocka. Jest on także patronem Kapituły Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej.
W bieżącym roku Uroczystości Zygmuntowskie będziemy przeżywać w płockiej bazylice katedralnej w niedzielę 7 maja. Łączą się one z Mszą św., podczas której, zgodnie z zaproszeniem Biskupa Płockiego, Kościół Płocki będzie dziękować za 32 lata posługi Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Romana Marcinkowskiego w diecezji płockiej. Eucharystia ta zostanie odprawiona o godzinie 15.00. Natomiast w przededniu, w sobotę 6 maja, o godzinie 18.00 w bazylice katedralnej w Płocku będą sprawowane uroczyste Nieszpory o św. Zygmuncie.
W imieniu Kapituły Katedralnej Płockiej zapraszam do wzięcia udziału w tych uroczystościach kapłanów pracujących i mieszkających w naszym mieście, siostry zakonne oraz wiernych świeckich wszystkich płockich parafii. Niech nas zgromadzi, wspólna modlitwa – za wstawiennictwem świętego Zygmunta – w podziękowaniu za ponad trzydziestoletnią posługę Księdza Biskupa Romana Marcinkowskiego, wieloletniego Prepozyta naszej Kapituły.
Ks. kan. Stefan Cegłowski
Sekretarz Kapituły Katedralnej Płockiej

4. Zaproszenie Biskupa Płockiego na Mszę św. dziękczynną za posługę Biskupa Romana:
Czcigodni Księża,
Wielebne Siostry Zakonne,
Kochani Siostry i Bracia – Wierni Świeccy!
W tegoroczny Wielki Czwartek, 13 kwietnia br., Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację Ks. Biskupa Romana Marcinkowskiego z urzędu biskupa pomocniczego Diecezji Płockiej, w związku z osiągnięciem przez niego wieku emerytalnego. W tym właśnie dniu
Ksiądz Biskup Roman przeżywał także 32. rocznicę swoich święceń biskupich.
Kościół Płocki pragnie podziękować Panu Bogu za długie lata bardzo owocnej posługi Biskupa Romana, który dał się poznać jako gorliwy pasterz, realizujący z wielkim zaangażowaniem, ewangelicznym entuzjazmem i oddaniem dewizę swego biskupiego posłannictwa: „Idąc nauczajcie”.
Zapraszam w związku z tym na uroczystą Mszę św. dziękczynną do Bazyliki Katedralnej w Płocku, w niedzielę 7 maja br., na godz. 15.00.
Nasza modlitwa wpisuje się również w tradycyjnie obchodzone tej niedzieli uroczystości św. Zygmunta, patrona Płocka, Kapituły Katedralnej oraz parafii katedralnej.
Bardzo liczę na obecność duchowieństwa, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich. Moje szczególne zaproszenie kieruję do naszych trzech Kapituł, wszystkich kapłanów diecezjalnych i zakonnych, sióstr i braci zakonnych, seminarium duchownego, a także rodzin Diecezji Płockiej, katechetów, szafarzy nadzwyczajnych Komunii św., przedstawicieli ruchów, stowarzyszeń i organizacji kościelnych oraz Szkół Katolickich. Ufam, że przybędą poczty sztandarowe różnych instytucji.
Po zakończonej Eucharystii zapraszam kapłanów i zaproszonych imiennie gości do sali barokowej Opactwa Pobenedyktyńskiego na wspólny posiłek.
Otoczmy w tych dniach Księdza Biskupa Romana naszą serdeczną modlitwą i życzliwością, zaś w Niedzielę Dobrego Pasterza 7 maja polecajmy wspólnie Bogu wszystkie jego intencje.
† Piotr Libera
Biskup Płocki

5 W najbliższą środę, 3 maja przypada uroczystość NMP Królowej Polski i święto Narodowe Konstytucji 3 Maja. Mszy św. w intencji Ojczyzny o godz. 10:00 będzie przewodniczył biskup Roman Marcinkowski. Pozostałe Msze św. o godz. 8:00, 11:30 i 18:00. Nie będzie Mszy św. o godz. 13:00.

6 Najbliższy czwartek to I czwartek miesiąca, po Mszy św. o godz. 18:00 modlitwa o dar potomstwa.

7 W tym tygodniu przypada I piątek maja, zachęcamy do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania. W I piątek jak zawsze wyjazdy do chorych.

8. W przyszłą sobotę, 13 maja na godz. 19:00 odbędzie się w Katedrze pierwsze nabożeństwo fatimskie z procesją. Tego dnia przypada 100.rocznica pierwszych objawień w Fatimie. Serdecznie zapraszamy na to nabożeństwo!

9. W miesiącu maju po Mszach św. porannych będziemy się modlili Litanią Loretańską. Jest zachęta Biskupa Płockiego do uczestnictwa w nabożeństwach majowych:
Kochani Diecezjanie!
Od ponad 150 lat podczas nabożeństw majowych w naszej diecezji rozbrzmiewa śpiew „Litanii loretańskiej”. Jutro z Bożą pomocą rozpoczniemy ten piękny miesiąc, w którym nasze dłonie splotą znowu dla Maryi wieniec z kwiatów i dobrych uczynków. Zachęcam wszystkich Diecezjan do udziału w tym nabożeństwie – zarówno w kościołach parafialnych, jak i przy figurach oraz kapliczkach przydrożnych. Wyrazimy w ten sposób nasz hołd dla Pani Fatimskiej w 100. rocznicę Jej objawień. Pomocą w tym niech będą rozważania pt. Matko, która nas znasz, przygotowane przez Duszpasterstwo Rodzin naszej diecezji. Korzystajcie z nich w czasie modlitwy w Waszych wspólnotach parafialnych, w rodzinach, w sąsiedztwie, w wioskach i miastach. „I co czuje, i co żyje, niech z nami sławi Maryję!”. Z serca Wam na ten czas błogosławię, pamiętając o chorych i starszych, którzy w swoich domach będą sławili Matkę Pana Jezusa.

10. Polecamy nowy numer „Gościa Niedzielnego”.