Parafia \ Ogłoszenia

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
III NIEDZIELA ZWYKŁA
25 STYCZNIA 2015 R.


1. W przyszłą niedzielę, 1 lutego o godz. 18:00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji czcicieli św. Antoniego z Padwy. O godz. 19:00 odbędzie się natomiast wieczór kolęd i poezji, w którym wystąpią Anna Koźlakiewicz (sopran), Jarosław Domagała (organy) i aktorzy Teatru Dramatycznego w Płocku.

2. Również w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 11:30 odbędzie się spotkanie formacyjne dla dzieci i rodziców przed I Komunią Świętą.

3. W przyszły poniedziałek, 2 lutego będziemy obchodzili święto Ofiarowania Pańskiego, które jest jednocześnie Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Tego dnia o godz. 10:00 uroczystą Mszę św. w naszej Katedrze odprawi Ks. Abp Celestino Migliore - Nuncjusz Apostolski w Polsce.

4. W minioną niedzielę na tacę przeznaczoną na prace remontowe w naszej Katedrze zebraliśmy 5030 zł Bóg zapłać!

5. Otrzymaliśmy list-zaproszenie z Centrum Duchowości Misjonarzy Świętej Rodziny z Ciechocinka adresowany m.in. do osób przeżywających kryzys. Szeroka oferta rekolekcji jest prezentowana na plakacie, zachęcamy do zapoznania się z poszczególnymi kursami i rekolekcjami.

6. Polecamy nowy numer "Gościa Niedzielnego".  

7. Podsumowanie wizyty duszpasterskiej: W tym roku kolędowało w naszej parafii pięciu księży. Oprócz księdza proboszcza i dwóch wikariuszy pomagali nam byli wikariusze naszej parafii – ks. Zbigniew Morawski oraz ks. Dariusz Nowotka. Kolędowaliśmy 16 dni, odwiedziliśmy ok. 1300 mieszkań. Można powiedzieć, ze ok. 4000 osób ma kontakt z parafią, systematycznie chodzących do kościoła jest znacznie mniej – nie odbiegamy tu od średniej diecezjalnej. W porównaniu z rokiem ubiegłym jest zauważalna nieznaczna tendencja spadkowa w przyjmowaniu kolędy. Sądzę, że przyczyną tego jest to, że kilkadziesiąt osób zmarło w ostatnim roku, a założyliśmy zaledwie kilkanaście nowych kart. Wśród 33% mieszkań, które pozostały zamknięte w czasie kolędy będą: pustostany, mieszkania wynajęte, jak również mieszkania osób innej wiary lub niewierzących. Wszędzie tam, gdzie drzwi były otwarte, byliśmy przyjmowani serdecznie i życzliwie, za co składam raz jeszcze serdeczne podziękowania.

Zasadnicza część naszej parafii, więcej jak 3/4 to mieszkańcy ulic: Obrońców Westerplatte, Kochanowskiego, Jachowicza, Bielskiej i chociaż mieszkamy w mieście, to jednak dla wielu osób przyjście do katedry jest już pewnym problemem. Wyludniły się w ostatnich latach zarówno ul. Tumska, Sienkiewicza a po części także ul. Kościuszki.  

Odwiedzamy systematycznie starsze osoby – szczególnie w I piątki miesiąca, mamy takich wizyt ok. 45 co miesiąc, tak więc w ciągu roku jesteśmy u ok. 500 osób z Komunią świętą;  gdybyśmy jednak nie dotarli do kogoś w pierwszy piątek, proszę o ponowny telefon do kancelarii.   

Na kolędzie - oprócz spraw dotyczących remontu, sygnalizowaliśmy ważne wydarzenia dotyczące m.in. Światowego Dnia Młodzieży, peregrynacji Matki Bożej oraz jubileuszu 50-lecia naszej parafii.

Ofiary składane z okazji kolędy przekazane będą: 10% na cele remontowe diecezji, czyli na Fundusz Budowy Kościołów oraz znaczna część zasili kasę parafialną.

Parafia od września 2013 do chwili obecnej realizuje terminowo wszelkie płatności na rzecz diecezji oraz na inne każdorazowo ogłaszane cele np. misje, Światowe Dni Młodzieży, Caritas. W ostatnim roku zakupiliśmy nowy sprzęt do czyszczenia, polerowania i odkurzania, który wraz z polerowaniem posadzki kosztował ponad 20 tys. Dość drogie są koszty ogrzewania katedry np. rachunek za ciepło za grudzień wyniósł dla katedry 9 tys.; za plebanię i salki 3 tys. Część tej ostatniej kwoty, łącznie 1000 zł pokrywają księża mieszkający na plebanii. Mamy nadzieję, że po wymianie pięciuset zwykłych i energooszczędnych żarówek na żarówki 5W-ledowe, rachunki za prąd będą o kilkanaście procent niższe.  Środki pozyskiwane z Urzędu Miasta z okazji wynajmu katedry na koncerty przeznaczane są przez nas w całości na ogrzewanie katedry.

W najbliższym czasie  planujemy dokonać przeglądu i pewnych napraw przy dzwonach oraz remont salki, część pieniędzy przeznaczymy na obchody 50-lecia parafii. Główna uroczystość odbędzie się 18 października. Pozostałe oszczędności będziemy traktować jako wkład własny w kompleksowe przygotowania wniosków.

Mam nadzieję, że remont salki wesprze i ożywi funkcjonowanie naszych grup parafialnych.

Rekolekcje  wielkopostne będą od 15-18 marca. Rekolekcje adwentowe planujemy 6-8 grudnia.

Dziękuję za życzliwość i polecam się Waszej pamięci modlitewnej
Ks. Stefan Cegłowski - proboszcz