Parafia \ Ogłoszenia

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
VI NIEDZIELA WIELKANOCNA
1 MAJA 2016 R.


1. Dziś, zgodnie z decyzją Ks. Biskupa Piotra Libery, we wszystkich kościołach diecezji płockiej będą zbierane ofiary do puszek na pomoc humanitarną Ukrainie.

2. Również w dzisiejszą niedzielę rozpoczyna się miesiąc maj. Nabożeństwa majowe będą zwyczajowo połączone codziennie z Mszą św. poranną.

3. Jutro, w poniedziałek 2 maja wspominamy w liturgii świętego Zygmunta Króla i Męczennika, patrona Parafii Katedralnej, miasta Płocka i Kapituły Katedralnej Płockiej. Coroczne Uroczystości Zygmuntowskie odbędą się w najbliższą sobotę i w niedzielę, 7-8 maja:
- w sobotę o godz. 18:00 Nieszpory ku czci świętego Zygmunta
- w niedzielę o godz. 10:00 uroczysta Msza św. odpustowa. Będzie jej przewodniczył Ks. Biskup Roman Marcinkowski. W czasie Uroczystości Zygmuntowskich będzie wystawiona herma z relikwiami naszego Patrona. Zapraszamy do licznego udziału w uroczystościach odpustowych (poniżej zaproszenie Biskupa Romana na uroczystości).

4. 2 maja przypada 9. rocznica mianowania Ks. Biskupa Piotra Libery biskupem płockim.

5. W najbliższy wtorek, 3 maja obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski i Narodowe Święto Konstytucji w 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny zostanie odprawiona o godz. 10:00. Będzie jej przewodniczył Ks. Biskup Piotr Libera. Po Mszy św. dalszy ciąg obchodów przy Płycie Nieznanego Żołnierza. Pozostałe Msze św. w Katedrze 3 maja o godz. 8:00, 11:30, 13:00 i 18:00.

6. Najbliższy czwartek to I czwartek miesiąca. O godz. 18:00 Msza św. z prośbą o dar potomstwa. Intencje na tę Mszę św. można składać drogą elektroniczną lub w kancelarii.

7. W tym tygodniu przypada I piątek miesiąca maja. Zachęcamy do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania. W I piątek jak zawsze wyjazdy do chorych.

8. W przyszłą niedzielę, 8 maja przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

9. Zapraszamy do udziału w Pielgrzymce Diecezji Płockiej do Włoch z okazji Narodowej Pielgrzymki Polaków do Rzymu „Gdzie chrzest, tam nadzieja” 18-26 października 2016 r. Zgłoszenia będą przyjmowane do 31 lipca 2016 r. Z uwagi na ograniczoną ilość biletów wstępu na spotkanie z papieżem Franciszkiem  ilość miejsc jest ograniczona – decydować będzie kolejność zgłoszeń.  Zgłoszenia i dodatkowe informacje pod numerem tel.: /24/ 262 85 99. Więcej informacji na stronie internetowej naszej Parafii.

10. Siostry w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „Promień” w Mariówce prowadzą przedszkole oraz turnusy terapii zajęciowej; jeżeli ktoś z Państwa mógłby przekazać zabawki, książeczki dla dzieci oraz pomoce do terapii zajęciowej np. piłki, maty, rowerki… to prosimy o przekazanie ich do zakrystii w Katedrze lub do kancelarii parafialnej – dziękujemy.

11. Polecamy nowy numer „Gościa Niedzielnego”.

12. Zaproszenie Biskupa Romana Marcinkowskiego na Uroczystości Zygmuntowskie:

Zgodnie z wielowiekową tradycją, w niedzielę po 2 maja obchodzimy w Płocku uroczystość ku czci świętego Zygmunta, Króla i Męczennika. Jego relikwie zostały sprowadzone do płockiej katedry w XII wieku, i od tamtego czasu święty Zygmunt stał się głównym patronem naszego miasta. Jest on także patronem Kapituły Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej. 

W bieżącym roku Uroczystości Zygmuntowskie będziemy przeżywać w płockiej bazylice katedralnej w niedzielę 8 maja. Główna Msza święta w kościele katedralnym zostanie odprawiona w tym dniu o godzinie 10.00. Natomiast w przededniu, w sobotę 7 maja, o godzinie 18.00 w bazylice katedralnej będą sprawowane uroczyste Nieszpory.

Zapraszam do wzięcia udziału w tych uroczystościach kapłanów pracujących i mieszkających w naszym mieście, siostry zakonne oraz wiernych świeckich wszystkich płockich parafii. Niech nas zgromadzi, drodzy Siostry i Bracia, wspólna modlitwa - za wstawiennictwem świętego Zygmunta - w intencji Kościoła, Ojczyzny, naszego miasta i nas samych. W przeżywanym Roku Jubileuszowym Miłosierdzia, w radości trwającego Nawiedzenia naszych parafii przez Kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej i w oczekiwaniu na Światowe Dni Młodzieży, dziękujmy Bogu za Jego opiekę i wypraszajmy wspólnie potrzebne nam łaski.

Płock, dnia 29 kwietnia 2016 r.

† Roman Marcinkowski
Prepozyt Kapituły Katedralnej Płockiej

Informacja organizacyjna:
Prałaci i kanonicy gremialni trzech Kapituł uczestniczą we Mszy świętej w strojach chórowych; pozostali kapłani biorą udział w koncelebrze bądź zakładają strój chórowy. W Nieszporach księża infułaci, prałaci i wszyscy kanonicy (gremialni, honorowi oraz księża odznaczeni tytułem kanonika) uczestniczą w strojach chórowych.

ZARZĄDZENIE: Niniejsze zaproszenie Biskupa Prepozyta należy odczytać wiernym we wszystkich parafiach na terenie miasta Płocka na wszystkich Mszach świętych w niedzielę 1 maja br.
Płock, dnia 29 kwietnia 2016 r.

† Mirosław Milewski
Wikariusz Generalny